Обновено на 13/10/2022
Борсово търгуваните фондове (ETF) станаха изключително популярни сред търговците и инвеститорите през последните години, за което има основателна причина. Прости, прозрачни и рентабилни, те предлагат лесен начин за експозиция към широк спектър от активи, включително акции, облигации, суровини и недвижими имоти.
Интересувате се да научите повече за ETF? Това ръководство за ETF е чудесно място за начало. Ще ви запознаем с основите на ETF-ите и ще ви обясним как можете да инвестирате в тях чрез eToro.
Ако ви трябва повече информация как работи eToro и какви други активи можете да търгувате там, вижте пълното eToro ревю и мнения.
Оценка:
9.5
Макс ливъридж | 2:1 CFD, 1:1 Криптовалути |
---|---|
Такси за депозит | Няма; минимален депозит 50 долара |
Такси | Spread, без комисионни такси |
Регулация | FCA 7973792 + AFSL #491139 + CySEC 109/10, |
Криптовалути | 43+ ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Разплащателни методи | PayPal, дебитна/кредитна карта, Skrill, Neteller, SEPA банков трансфер, UnionPay, Yandex, WebMoney |
Брой потребители | 23.200.000+ |
78% от частните сметки за CFD губят пари.
Ръководство за ETF: Как да започнете да търгувате с борсово търгувани фондове
Борсово търгуваните фондове (ETF), станаха все по-популярни сред инвеститорите на дребно през последните години. Търговията с ETF е за предпочитане пред използването на взаимни фондове, тъй като при тях не се налагат същите такси за търговия и съотношения на разходите, като същевременно се осигурява достъпността на възможността да се отварят и затварят позиции многократно дневно, както при търговията с акции.
Ако желаете да научите повече за търговията с ETF, продължете да четете, тъй като предоставяме пълно ръководство за инвестиране в ETF за начинаещи.
Какво представлява ETF?
ETF (борсово търгуван фонд) е вид инвестиционен фонд, който има за цел да проследява представянето на определен борсов индекс, промишлен сектор или актив.
Концепцията за ETF е създадена през 1990 г. от американската инвестиционна компания Leland, O’Brien, and Rubinstein (LOR). Групата вярва, че е възможно да се обединят множество акции в един клъстер, който да се постави на фондовата борса и след това да се търгува като едно цяло.
На канадската фондова борса в Торонто беше създаден и пуснат в действие ETF в съвременен стил през същата година. Към януари 1993 г. е пуснат ETF, наречен S&P 500 Trust ETF. Той остава един от най-активно търгуваните ETF и в наши дни. Този ETF представлява 500-те най-големи американски компании и се доближава максимално до индекса S&P 500.
В много отношения ETF-ите приличат на взаимните фондове. За разлика от взаимните фондове обаче те се търгуват на фондовата борса. Това означава, че те могат да бъдат купувани и продавани точно както обикновените акции.
Съществуват ETF-и за почти всички класове активи, включително акции, облигации, недвижими имоти и суровини.
За да купите или продадете ETF, трябва да имате сметка за търговия при брокер на ценни книжа или в инвестиционна платформа.
В eToro купуването и продаването на ETF-и е много лесно. Платформата на eToro е лесна за използване и предлага нулеви комисиони за ETF-и в ЕС и Великобритания, както и ниски минимални инвестиции.
Това означава, че инвестирането в ETF-и е нещо, което всеки може да направи.
Как се създават ETF?
Когато научавате какво представлява търговията с ETF, един от основните моменти е да знаете как работят ETF. На първо място, важно е да се разбере техният произход. Когато разглеждате сравнението между ETF и взаимен фонд, ETF може да изглеждат подобни на взаимните фондове. Те обаче се различават по начина, по който са създадени.
Инвеститорите, които искат да закупят взаимен фонд, ще изпратят пари директно на фондовата компания. Това дружество използва тези пари, за да закупи ценни книжа и да издаде нови акции на фонда на инвеститора. Когато инвеститорите продадат акциите си във взаимен фонд, акциите им се връщат на компанията на фонда в замяна на пари – в идеалния случай повече пари, отколкото сте инвестирали първоначално.
Създаването на ETF е доста различно от взаимния фонд, тъй като не включва парични транзакции. Всяко лице, което желае да управлява нов ETF, подава предложение до Комисията по ценни книжа и фондови борси на САЩ. Ако предложението бъде одобрено, лицето (известно като спонсор) търси споразумение с маркет мейкър (често голям институционален инвеститор), за да създаде или изкупи обратно тези нови акции на ETF. Спонсорът и маркет мейкърът могат да бъдат едно и също лице или организация.
След това маркет мейкърът на новия ETF взема назаем акции за съответните акции, обикновено от пенсионен фонд, като ги поставя директно в тръст. Те са в основата на дяловете за създаване на ETF. След това тръстът разпространява акции в новия ETF, като дава на инвеститорите правни претенции върху акциите, държани в тръста.
Какви са предимствата и недостатъците на ETF?
Инвестирането в ETF-и има редица предимства:
- Ниски разходи: ETF обикновено имат изключително ниски текущи такси, което означава, че те могат да бъдат чудесен начин за рентабилно инвестиране. Те обикновено са много по-евтини от активно управляваните инвестиционни фондове, тъй като при тях инвестиционните мениджъри не вземат активно инвестиционни решения.
- Диверсификацията: инвестирането чрез ETF е лесен начин да диверсифицирате портфейла си. Чрез една ценна книга можете потенциално да получите експозиция към стотици различни индивидуални акции. Например SPDR S&P 500 ETF (SPY) предлага експозиция към 500 различни американски акции.
- Широк спектър от пазари: ETF-ите могат да бъдат много полезен инструмент за разпределение на активите, тъй като могат да ви помогнат да получите достъп до различни области на финансовите пазари, включително чуждестранни пазари, стокови пазари и пазари на недвижими имоти. Например, ако търсите експозиция на портфейла си към китайски акции, можете да инвестирате в iShares China Large-Cap ETF (FXI). По подобен начин, ако търсите експозиция на портфейла си към среброто, можете да инвестирате в iShares Silver Trust (SLV).
- Прозрачност: ETF-ите са много прозрачни. За разлика от взаимните фондове, инвеститорите могат да видят точно какво притежава един ETF.
- Лесно търгуване: Тъй като ETF-ите се търгуват на фондовия пазар, е много лесно да се купуват
- Данъчно ефективни: ETF-ите могат да бъдат по-ефективен начин за търговия от взаимните фондове. Данъкът обаче се прилага само в някои държави, но не и в други. Например в Обединеното кралство приблизително 75% от ETF-ите са класифицирани със статут на “отчетници” или “дистрибутори”, което означава, че те подлежат на облагане с данък върху капиталовите печалби. Независимо от това, данъкът върху капиталовите печалби е по-евтин от ставките на данъка върху доходите, ако е приложим във вашето местоположение.
- Дивидентите се реинвестират: Дивидентите, получени от фирми в ETF с отворен край, се реинвестират незабавно. За сравнение, времето на реинвестиране при взаимните фондове е по-променливо.
Освен това има и някои недостатъци, които трябва да прецените, преди да започнете да търгувате с ETF:
- По-високи разходи в сравнение с покупката на акции: Въпреки че разходите за търговия с ETF обикновено са по-евтини от тези на взаимните фондове, разходите за търговия с ETF все пак са по-скъпи от инвестирането в конкретни акции, без да се заплаща такса за управление за последните.
- По-ниска доходност от дивиденти: Въпреки че можете да купувате и продавате ETF-и, които изплащат дивиденти, размерът на доходността може да не е толкова значителен, колкото този, изплащан от високодоходни индивидуални акции.
- Активно управляваните ETF са свързани с по-високи такси: Таксите за управление трябва да се вземат предвид, преди да се инвестира в ETF.
- ETF с фокус върху една индустрия ограничават диверсификацията: Инвестирайки в ETF за една индустрия или клас активи, вие не разпределяте риска си между множество активи или сектори.
Липсата на ликвидност може да попречи на сделките: Класовете активи на ETF, като например облигациите, са по-малко ликвидни от ETF, които следват популярни индекси като FTSE 100 или S&P 500. Това може да затрудни продажбата на желаната от вас цена.
Видове ETF
Днес инвеститорите имат на разположение много видове ETF.
Някои от основните видове ETF включват:
- Борсови индексни ETF-и: те са предназначени да следват определен индекс на фондовия пазар, например S&P 500, FTSE 100 или Nikkei 225. Примери за борсови индексни ETF-и са SPDR S&P 500 ETF (SPY), който следи индекса S&P 500, и iShares FTSE 100 UCITS ETF (ISF.L), който следи индекса FTSE 100. Инвестирането в индексни ETF-и може да бъде чудесен начин за получаване на широка експозиция на фондовия пазар на ниска цена.
- Секторни или отраслови ETF-и: те са създадени, за да осигурят експозиция към специфични области на фондовия пазар, като например технологични компании, компании в областта на здравеопазването или финансови компании. Пример за отраслов ETF е Healthcare Select Sector SPDR ETF (XLV), който осигурява експозиция към акциите на здравни компании в индекса S&P 500.
- Стилови ETF-и: те са предназначени да проследяват борсови индекси, които се основават на определен инвестиционен стил. Пример за стилов ETF е iShares Edge MSCI USA Quality Factor ETF (QUAL), който инвестира в акции с голяма и средна капитализация в САЩ, които имат силни фундаментални показатели.
- ETF-и за облигации: те са предназначени да осигурят експозиция към ценни книжа с фиксиран доход. Те могат да съдържат всички видове облигации, включително щатски държавни облигации, корпоративни облигации, високодоходни облигации и др. Пример за ETF за облигации е iShares Barclays 1-3 Year Treasury Bond ETF (SHY), който осигурява експозиция към американски държавни облигации.
- Борсови ETF-и за стоки: те са предназначени да следят цената на дадена стока, например злато или петрол. Пример за борсово търгуван фонд за стоки е SPDR Gold ETF (GLD), който проследява цената на златото.
- ETF-и за недвижими имоти: те са предназначени за проследяване на индекси за недвижими имоти. Пример за ETF за недвижими имоти е Vanguard Real Estate ETF (VNQ), който следи представянето на индекса MSCI US Investable Market Real Estate 25/50.
- ETF-и с ливъридж: те са предназначени да осигурят засилена експозиция (2х, 3х и т.н.) към базовите акции или пазара. Пример за ETF с ливъридж е Proshares Ultra S&P 500 (SSO), който осигурява 2 пъти по-висока дневна възвръщаемост от индекса S&P 500. ETF-ите с ливъридж могат да увеличат потенциалните ви инвестиционни печалби, но също така могат да увеличат и загубите ви.
- Обърнати ETF-и: те са създадени, за да помогнат на инвеститорите да спечелят от спад на базовия индекс или пазар. Ако основният индекс спадне, ETF с обратен борсов индекс ще се повиши. Пример за инверсивен ETF е ProShares UltraPro Short QQQ ETF (SQQQQ). Този ETF се покачва, ако базовият индекс, NASDAQ 100, спадне. Имайте предвид, че този конкретен ETF също е с ливъридж и осигурява 3 пъти по-голяма експозиция от обичайната.
Как работи инвестирането в ETF
Търговията с ETF и инвестирането в тях са доста прости. Ето един преглед на основните положения.
Печалба от растящ пазар
Ако смятате, че даден борсов индекс или актив (например злато) вероятно ще се повиши в бъдеще, ще откриете позиция BUY в ETF, който покрива този индекс или актив. Това се нарича “дълъг курс”.
Например, ако вярвате, че индексът S&P 500 ще се повиши през следващата година, бихте открили позиция BUY в ETF като SPDR S&P 500 ETF (SPY), който проследява представянето на индекса S&P 500.
Ако индексът S&P 500 наистина се повиши, вашата инвестиция в SPDR S&P 500 ETF (SPY) ще увеличи стойността си и ако желаете, можете да затворите сделката на печалба. Ако обаче индексът S&P 500 спадне, стойността на вашия ETF също ще спадне, което означава, че ще генерирате загуба.
Печалба от падащ пазар
Ако смятате, че даден индекс на фондовия пазар или актив може да спадне в бъдеще, можете да отворите позиция SELL в ETF, който покрива този индекс или актив. Това се нарича “къса позиция”.
Можете да откриете позиция ПРОДАЖБА на ETF, като търгувате с договори за разлика (CFD). Договорите за разлика са финансови инструменти, които предлагат на търговците и инвеститорите възможност да печелят от движението на цените на дадена ценна книга, без реално да притежават базовата ценна книга.
Например, ако смятате, че индексът S&P 500 ще се понижи през следващите три месеца, можете да отворите позиция SELL на SPDR S&P 500 ETF (SPY), който проследява представянето на индекса S&P 500.
Ако индексът S&P 500 спадне, ще спечелите от късата си позиция. Ако обаче индексът S&P 500 се повиши, ще реализирате загуба.
Дивиденти
Третият начин, по който можете да извлечете потенциална печалба от ETF, е чрез дивиденти.
Дивидентите са парични плащания, които някои компании изплащат на своите инвеститори от печалбата си. Не всички компании плащат дивиденти, но много от утвърдените компании го правят.
Ако притежавате ETF, който инвестира в компании, изплащащи дивиденти, ще получавате дивиденти редовно.
Например, ако притежавате ETF iShares FTSE 100 UCITS (ISF.L), който има експозиция към редица компании, изплащащи дивиденти, регистрирани на Лондонската фондова борса, ще получавате редовно дивиденти.
ETF такси
Съществуват два вида такси, свързани с ETF:
- Комисиони за търговия: това са таксите, които брокерите и инвестиционните платформи начисляват за извършване на сделка. В eToro има нулеви комисиони за отваряне и затваряне на позиции в ETF в ЕС.
- Текущи такси: тези такси, които понякога се наричат “коефициент на общите разходи”, се начисляват от фондовата компания/доставчика на ETF, т.е. iShares или ProShares. Текущите такси обикновено са много ниски. Например текущите такси на ETF SPDR S&P 500 са около 0,095% годишно.
Рискове при инвестиране в ETF
Всички форми на търговия и инвестиране са свързани с определена степен на риск, а търговията и инвестирането в ETF не са по-различни.
Основният риск, с който се сблъскват търговците и инвеститорите в ETF, е пазарният риск или инвестиционният риск.
Това е рискът стойността на базовия индекс или актив да спадне.
Ако притежавате ETF и базовият индекс или актив спадне, стойността на вашия ETF също ще спадне.
Например, ако закупите ETF с индекс S&P 500, като SPDR S&P 500 ETF (SPY), и индексът S&P 500 спадне с 20%, стойността на вашата инвестиция вероятно също ще спадне с около 20%.
По същия начин, ако закупите ETF за злато, като SPDR Gold ETF (GLD), и цената на златото спадне с 20%, стойността на вашата инвестиция също ще спадне с около 20%.
Важно е да се отбележи, че ETF-ите с ливъридж носят допълнителен инвестиционен риск.
Например, ако закупите ETF с ливъридж, който предлага 2 пъти по-голяма експозиция към индекса S&P 500, и S&P 500 спадне с 10%, очаква ви загуба от 20% вместо 10%.
Освен това някои ETF-и носят по-голяма данъчна ефективност от други. Например активно управляваните ETF могат да носят капиталови печалби, които се дължат на притежателите на фонда.
Поради достъпа до екзотични ETF-и, много от тях изискват сложна домашна работа и проучване от страна на търговеца, преди да инвестира в тях. Някои търговци на дребно правят грешката да инвестират сляпо в екзотични ETF-и, само защото наскоро са се представили добре.
Съществува и възможността ETF да бъдат ликвидирани. Ако този сценарий се случи, на акционерите се изплащат парични средства.
Стратегии за управление на риска
Никога не можете да елиминирате напълно риска, когато инвестирате в ETF, но има начини да го намалите.
Един от най-ефективните начини за намаляване на риска е да диверсифицирате портфейла си. Това означава да разпределите парите си между много различни инвестиционни активи, така че да не сте прекалено изложени на един-единствен актив. Един диверсифициран портфейл може да бъде изложен на експозиция към ETF-и на акции, ETF-и на облигации и ETF-и на стоки.
За ETF-ите с борсови индекси възприемането на дългосрочен инвестиционен хоризонт е друга стратегия, която може да помогне за намаляване на риска от загуба на пари. В краткосрочен план акциите могат да бъдат силно променливи. В дългосрочен план обаче фондовият пазар има тенденция да се повишава. Така че, най-общо казано, колкото по-дълго инвестирате, толкова по-малък е шансът да загубите пари.
При краткосрочните сделки с ETF стоп-загубите също могат да бъдат ефективен инструмент за управление на риска. Стоп загубите помагат за минимизиране на инвестиционните загуби чрез затваряне на губещи позиции, преди да се натрупат големи загуби.
Стратегии за търговия с ETF за начинаещи
Когато искате да разработите инвестиционна стратегия за ETF, трябва внимателно да обмислите кой подход ви допада най-много. Най-често срещаните са:
- Системи за растеж: те са предназначени да осигурят стабилна възвръщаемост, като тези фондове включват акции на базови компании със силен потенциал за растеж.
- Инвестиране в стойност: този тип инвестиране може да улесни извличането на печалба от компании, които преживяват циклични периоди на растеж.
- ETF-ите за моментум са фондове, които инвестират в компании, демонстриращи положителна динамика на пазарите или в съответните им индустрии. Тези фондове могат да включват и къси акции на компании с отрицателна инерция.
- Социална търговия: възможно е също така да започнете пътуването си в търговията с ETF, като използвате възможностите за социална търговия. В eToro нашата функция за търговия с копия ви позволява да следвате инвестициите на дългосрочно печеливши потребители.
Тази възможност на начално ниво ви помага да разберете как да инвестирате в ETF фондове и мисловните процеси, които стоят зад най-печелившите потребители на eToro. Всеки потребител има оценка на риска, която показва какъв риск поема всеки потребител от 1 до 10 – 1 е най-ниският риск, а 10 е най-високият риск.
Как да търгувате с ETF-и в eToro
Търговията с ETF и инвестирането в тях са лесни в eToro.
Ето как да сключите сделка:
- Създайте сметка за онлайн търговия, като отидете на www.etoro.com
- Отидете на нашата страница “Marketrs” и след това изберете ETFs
- Изберете ETF, който искате да търгувате, след което изберете Trade
- Изберете BUY или SELL взависимост от посоката, в която искате да търгувате
- Въведете сумата, която искате да търгувате или инвестирате
- Изберете Open Trade
Резюме
ETF (борсово търгуван фонд) е вид инвестиционен фонд, който има за цел да проследява представянето на конкретен борсов индекс или актив. ETF се търгуват на фондови борси. Това означава, че те могат да бъдат купувани и продавани точно както отделните акции. За да инвестирате в ETF, се нуждаете от брокерска сметка при борсов посредник или инвестиционна платформа. Предлагат се ETF-и за почти всички класове активи, включително акции, облигации, недвижими имоти и суровини.
ETF-ите предлагат редица предимства, включително ниски разходи за търговия, ползи от диверсификацията, незабавен достъп до широк кръг пазари, прозрачност и лекота на търговията. Съществуват много видове ETF-и, включително ETF-и за борсови индекси, секторни ETF-и, ETF-и за стилове, ETF-и за облигации, ETF-и за недвижими имоти, ETF-и за суровини, инверсни ETF-и и ETF-и с ливъридж. Основният вид риск, свързан с ETF, е пазарният риск. Това е рискът стойността на базовия актив или индекс да спадне. Рисковете при инвестиране в ETF могат да бъдат намалени чрез диверсифициране на портфейла ви. Търговията с ETF-и в eToro е лесна.
Платформата на eToro е лесна за използване и предлага нулеви комисиони за ETFs, както и ниски минимални инвестиции.
Оценка:
9.5
Макс ливъридж | 2:1 CFD, 1:1 Криптовалути |
---|---|
Такси за депозит | Няма; минимален депозит 50 долара |
Такси | Spread, без комисионни такси |
Регулация | FCA 7973792 + AFSL #491139 + CySEC 109/10, |
Криптовалути | 43+ ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Разплащателни методи | PayPal, дебитна/кредитна карта, Skrill, Neteller, SEPA банков трансфер, UnionPay, Yandex, WebMoney |
Брой потребители | 23.200.000+ |
78% от частните сметки за CFD губят пари.
Тази информация е само с образователна цел и не трябва да се приема като инвестиционен съвет, лична препоръка, предложение или покана за покупка или продажба на финансови инструменти. Този материал е изготвен без оглед на конкретни инвестиционни цели или финансово състояние и не е изготвен в съответствие със законовите и регулаторните изисквания за насърчаване на независими изследвания. Всички препратки към минали резултати на финансов инструмент, индекс или пакетиран инвестиционен продукт не са и не следва да се приемат като надежден индикатор за бъдещи резултати. eToro не прави никакви изявления и не поема никаква отговорност за точността или пълнотата на съдържанието на това ръководство. Уверете се, че разбирате рисковете, свързани с търговията, преди да ангажирате какъвто и да е капитал. Никога не рискувайте повече, отколкото сте готови да загубите.

Автор: Константин Костов
Константин е главен редактор на Биткойн Капитал. Един от водещите български източници на информация за блокчейн и цялостната биткойн икономика. Той е създал най-ценните статии на този уебсайт. Константин научава за биткойн и блокчейн за първи път през 2016 г. Обича да чете книги за финанси и бъдещи технологии, особено такива, които изследват въздействието на новите технологии върху обществото като цяло.